ARAMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Diyabet ve Cinsellik | | Vpills Gold Medikal Yetkili Satış Sitesi - 0216 336 34 00

Kısaca diyabet diğer adıyla şeker hastalığını tanımladıktan sonra bu yazımızda şeker hastalığı ve cinsel sorunlar üzerine değineceğiz.

Diyabet Nedir ?

Diyabet, halk arasında diğer ismi ile şeker hastalığı başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Diyabet nedir sorusunun en kısa cevabı; gıdalardan alınan şekerin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmasını sağlayan insülin hormonunun, pankreas tarafından üretilememesine bağlı kandaki şeker seviyesi yükselmesidir. Diyabet hastalığında beslenme bozuklukları ve hareketsiz yaşam kadar genetik faktörlerde oldukça önemlidir.

Diyabet hangi cinsel sorunlara yol açabilir?

Cinsek istek veya arzu libido olarak adlandırılmaktadır. Cinsel istek testestoron erkeklik hormonunun normal sınırlarda olması ile sağlanır. Normal bir cinsel istek kadın veya erkekte genital bölgenin sinirsel uyarılar ve uygun damarsal değişikliklerle ortaya çıkar. Libidoyu etkileyen hormonal ve psikolojik etkenler, cinsel aktiviteyi etkileyen damarsal veya nörolojik sinirsel bir takım hasarlar normal cinsel aktiviteyi bozar. Diyabet hem libidoyu etkileyen hormonsal değişikliklere hem de psikolojik değişikliklere ayrıca sinirsel ve damarsal hastalıklara sebep olduğu için birçok bakımdan cinsel aktiviteyi etkileyen bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olan diyabetin beraberinde getirdiği psikolojik değişiklikler, hastaların ilerleyen yaşından dolayı Endokrin bozukluklar testestoron seviyesini etkileyen hormonal bozukluklar libidoyu etkilemektedir. Bunun yanısıra damar hasarının ön planda olduğu diyabetin komplikasyonları ereksiyon olamama veya sertleştikten sonra ilişki devam ederken sertleşmenin ortadan kalkması gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Diyabet ilaçları iktidarsızlık yapar mı?

Diyabet ilaçları iktidarsızlık yapar mı sorumuzu uzman doktorumuza sorduk. Aslına bakarsak diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığa bağlı olarak ortalığa çıkan sertleşme, cinsel isteksizlik gibi sorunların aşılmasında rol oynar. Kullanılan insülin tedavisine yardımcı olan ilaçlarda belirtilen böyle bir yan etki yoktur. Diyabet sıklıkla eşlik eden ve ortaya çıkan tansiyon, kolesterol gibi sorunlar için kullanılan ilaçlar cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Sıklıkla belirttiğimiz beta bloker dediğimiz grupta yer alan tansiyon ilaçlarının aynı zamanda çok yüksek dozlarda kullanılması gereken kolesterol için ilaçların hormon seviyesini etkileyerek cinsel isteksizliklerin artması bildirilmiştir. Bu tedavilere yardımcı olması için kullanılan antidepresan, Antihistaminik gibi ilaçlarında cinsel isteksizliği artırdığı bilinmektedir.

Şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir?

Şeker hastalığına direk veya dolaylı sebeplerden ötürü neden olabilecek cinsel sorunlar ve tedavilerini belirtmeye çalışacağız. Cinsel isteksizlik ve sertleşememe sorunlarında önce neden olan faktör ortaya koyulmalıdır. Bu faktöre göre ve hastanın durumuna bağlı uygun tedavi yöntemi geliştirilmelidir.

Bu faktörlerden erkeğin yaşına bağlı olarak eşlik edebilecek erkeklik hormonu seviyesine etkileyen hastalıklar olabililmektedir örneğin Prolaktin hormonu yüksekliği (adet düzeni ve üreme fonksiyonları üzerinde de önemli bir etkisi vardır), Tiroid hormonu yetmezliği (cinsel isteksizlik, düşük sperm sayısı ve sperm hareket bozukluğu), testestoron salgısını direk veya indirek etkileyen testis hastalıkları ortaya konmalı ve varsa sebep ortadan kaldırılıp tedavi edilmelidir. Gerektiğinde erkeklik hormonu replasmanı (azalan hormonu yerine koymanın) oldukça sık başvurulan bir yöntemdir.

Deprasyona bağlı libido kayıpları yani cinsel isteksizlikte ise hastaya uygun antidepresanın seçilmesi gerektiğinde eşiyle birlikte katılabileceği aile terapileri uygulanması oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Penisin Sertleşmesi veya sertleşen penisin sertliğini koruyamaması sorunu ise iki alt başlıkta tedavi edilebilir noröpati ve damar bozukluklarına bağlı sorunlar. Noröpatinin tedavisi öncelikle şekerin iyi regüle edilmesi hastanın ilaçlarının noröpatiye uygun olarak değiştirilmesi ve noröpati tedavisinde sinir ve jenerasyonunu uyaran vitaminler ve ilaç takviyeleri ile olmaktadır. Diğer tür ise Anjiyopati damar bozukluğuna bağlı cinsel sorunlarında damar genişletici ilaçların yardımı %50’sinde etkili olmaktadır veya zaman içerisinde etkinliklerini yitirmektedir. Anjiyopatisi olan hastalarda kullanılabilecek bir takım penisin kanlanmasını artıran pompalar veyahut enjeksiyonlar penisin damar yatağında genişlemesine sebep olabilen cinsel ilişki öncesinde penise enjektörle uygulanan Papaverin bir ilaç enjeksiyonu bulguların yaklaşık %80’ninde oldukça başarılı olabilmektedir. Buna rağmen etkin olmayan durumlarda cerrahi operasyonlar, protezler gündeme gelebilir.

Şeker hastaları cinsel hayatın daha iyiye gitmesi için cinsel performans artırıcı özelliği olan tamamen doğal ürünlerden, alanında dünyanın en iyi profesörleri tarafından formülize edilmiş v-pills ürününü tercih ederek dilediği cinsel performansa kavuşabilirsiniz. Detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu makale şeker hastalarının cinsellikle alakalı durumlarını uzman bir doktorun anlatımından alınmıştır. Herhangi bir teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Sorununuzun tedavisi için uzman bir doktora görünmelisiniz.

One thought on “Diyabet ve Cinsellik

  1. ali diyor ki:

    Şeker hastasıyım iktidarsızlık varbede ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir